דף הבית אודות האתר מפת האתר הוסף למועדפים שלח לחבר
קלאבים
איסטנבול
יעדי נופש
טיולים ותרמילאים
ספא ומרפא
ספורט בטורקיה
היסטוריה
טורקיה בוידאו
עסקים בטורקיה
תדמית טורקיה
חיפוש באתר
netravel

  -----------------------------------------------------

הכנס לפורום הגולשים של Myturkey

הצג שאלה לגבי קלאבים, טיולים ואטרקציות בטורקיה

ותהנה מנסיונם של גולשים אחרים שבקרו בטורקיה.

 ------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 
 

israel turkey

תדמית טורקיה  
שובה של האמפריה- מרכז תרבות טורקיה נפתח ביפו

דגל טורקיה, היורשת של האימפריה העותמנית,שב ומיתנוסס ביפו, ההתיישבות הראשונה שכבשו העותמנים באזור ב-1517. בחודש פברואר 2017 חנכה השגרירות הטורקית בתל אביב מרכז לתרבות טורקיה שממוקם בבית המושל העותמני לשעבר, הצמוד לבית הסראיה, הוא בניין הממשל הטורקי שממנו נותרה רק החזית המפוארת בסגנון ניאו-קלאסי.

לדברי שגריר טורקיה בישראל לשעבר, נאמק טאן, "יפו היא מקום היסטורי, שבו נותרו אתרים מהתרבות העותמנית ומדתות ותרבויות אחרות". העותמנים שלטו באזור 400 שנה והשאירו אחריהם עקבות רבים. "ישראל היא המדינה הראשונה שממשלתה החזירה מבנה עותמני ליורשיו - הממשלה הטורקית", מדגיש טאן.

turky1

המרכז הטורקי הוא שלב במסכת השיקום של יפו על ידי עיריית תל אביב-יפו ומשרד התיירות. במסגרת פרויקט התיירות משוקמות הרקמה האורבנית וגם הדרכים ההיסטוריות. עד עכשיו שוקמו כיכר השעון וחזיתות הבתים בכיכר, כולל בבניין הסראיה ובבית המושל.

 

האדריכל איל זיו היה אחראי על העבודות מטעמה של עיריית תל אביב. לפני עשר שנים הפקידה העירייה בידיו את פרויקט שימור מתחם השעון. זיו גדל ביפו העתיקה והוא בנו של האדריכל לורנס זיו. "אבי נקרא לורנס על שמו של לורנס איש ערב, לאחר שסבי, אברהם, שהיה מהנדס מדידות ועבד בשירות המודיעין הבריטי, הכיר את לורנס איש ערב והעריץ אותו. סבי עזר להוציא מכאן את הטורקים ואני מחזיר אותם וסוגר מעגל", אומר זיו.

זיו מאמין בלידה מחדש של הארכיטקטורה העותמנית ביפו, שתחזיר לה את זהותה כעיר נמל עתיקה. מרכז התרבות וכיכר השעון ישובו וייראו בדיוק כפי שנראו בעבר. "ההיסטוריה חוזרת", הוא מחייך.

turky2
בית הסראיה בתקופת המנדט

הסראיה, שנחנך ב-1897, תוכנן ונבנה על ידי המהנדס ברוך פפירמייסטר, שהיה בעל ידע באדריכלות ניאו-קלאסית. כסף רב הושקע בו כדי לעשותו בניין מפואר, שישקף את כוחו של השלטון. הוא נבנה לצד מבנה אחר, שהיה בית מגורי המושל, הוא הבניין שבו ייפתח מרכז התרבות הטורקי. כשנכבשה יפו על ידי הבריטים ב-1917, נעשה טקס הכניעה בבית הסראיה, הדגל העותמני הורד ודגל בריטניה התנוסס במקומו.

בניין הסראיה פוצץ על ידי הלח"י ב-1948, לאחר ששימש מטה לערבים, והוא עמד שומם עד שנת 2002. "כולם ראו את הצורך לשקם אותו", אומר זיו. "הבניין שייך לעיריית תל אביב וראש העיר רון חולדאי הציע לתת לטורקים לצקת בו תוכן. כשם שבניית הסראיה במאה ה-19 נועדה לעודד את התושבים להתיישב מחוץ לחומות ולפתח את העיר, כך גם השיקום שלנו יעזור לשיקום יפו העכשווית, לא תוך פינוי-בינוי של הערבים. ניתן לתרבות המסורתית להיכנס למחזור החיים. במושגים של תיירות, זה יוצר אותנטיות", הוא מסביר.

המרכז יתפרש על שתי קומות ששטחן הכולל כ-1,000 מ"ר. המבנה בקומה הראשונה הוא בסגנון טורקי והקומה השנייה בסגנון ים-תיכוני. בקומה הראשונה יוקם מוזיאון קטן לתרבות הטורקית, ולצדו אולם הקרנה לסרטים היסטוריים ועכשוויים, ספרייה, עמדת אינטרנט, לשכת תיירות, דירת אירוח ולובי לקבלות פנים. בקומה השנייה יהיו חדרים לכיתות אמן בעבודת יד כמו קרמיקה ורקמה, חלל גדול לתערוכות מתחלפות, מרפסת פתוחה לנוף ובית קפה קטן. בקומת הקרקע שוכנות חנות של ריהוט מרוקאי ומסעדת "יועזר בר-יין", שהושכרו על ידי העירייה עוד לפני פיתוח המיזם.

מטעמם של הטורקים הגיע לישראל האדריכל הטורקי ודאט אייקאץ', שמתכנן את מרכזי התרבות שלהם בעולם. זה המליץ לעבוד עם זיו, בהיותו אדריכל השימור של המתחם. "התחלנו לעבד את התוכנית בהתאם לערכי השימור. השגריר ביקש שנשחזר את פנים המבנה כפי שהיה", מספר זיו. המסחר באזור נמצא בתהליך התחדשות ויוזמי הפרויקט מקווים שמרכז התרבות יסייע לתיירות באזור.

ההשקעה, כ-1.5 מיליון דולר בשיפוצים ועיצוב פנים המבנה, כולל התכולה, היא במימון הממשלה הטורקית. הטורקים ישלמו לעירייה דמי שכירות חודשית על המבנה. איננז' אוזצ'קמק, מנהל לשכת התיירות של טורקיה בישראל, אומר שלא מכבר התקבלוו בטורקיה תקנות שעל פיהן יש להקים את מרכזי התרבות הטורקיים בעולם. המרכז ביפו יהיה בין הראשונים אחרי קביעת התקנות החדשות והוא ישמש דוגמה למרכזים שיבואו אחריו.

לדברי אוזצ'קמק, הצורך במרכז תרבות אינו רק סמלי, אלא בא לענות על צורך אמיתי של סטודנטים ישראלים ושל ישראלים שיוצאים לטייל בטורקיה. "בכל יום מגיעים ללשכת התיירות בתל אביב מבקרים רבים המבקשים לדעת על ההיסטוריה והמורשת ומחפשים הרצאות על הנושא", הוא אומר.

השגריר טאן מוסיף שכ-120 אלף ישראלים יוצאי טורקיה חיים כיום בישראל וכמחציתם מחזיקים גם באזרחות טורקית. "הם השגרירים שלנו כאן", הוא אומר. בשנה שעברה ביקרו בטורקיה יותר מחצי מיליון ישראלים. מבין השורות עולה בדבריו של השגריר תקווה שהמרכז החדש יאפשר לישראלים להכיר את תרבות טורקיה העתיקה לצד תרבותה העכשווית, מעבר למועדוני "הכל-כלול" של אנטליה.

 

עוד על טורקיה בישראל

 

 


 

 My Turkey אינו אתר מסחרי ויעודו להציג את אתריה המגוונים של טורקיה לתייר הישראלי.
(טורקיה, תורכיה, חופשה בטורקיה, קלאבים בטורקיה, איסטנבול, אנטליה, בודרום)
כל ההצעות של חברות מסחריות באתר זה הן על אחריות החברות בלבד.
כל הזכויות שמורות (C) לMy Turkey

איי-מארק אימג' סטודיו
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט
קישורים