חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רמדאן בטורקיה

מתכננים טיול לטורקיה? השאירו פרטים ונעזור בתכנון הטיול 👇

בכל נסיעה למדינה אסלאמית במהלך הרמדאן בתור לא מוסלמי זה יכול לעורר לא מעט שאלות ואפילו חשש מסוים מהלא נודע, האם מסעדות ובתי קפה סגורים? האם אטרקציות פועלות? ואיך זה יכול להשפיע על הטיול.

אולי זה יכול להפתיע אבל נסיעה לטורקיה בזמן הרמדאן זהו אחד הזמנים הטובים ביותר לבקר במדינה, הרמדאן זהו החודש החשוב ביותר של דת האיסלאם, זהו חודש של צום, תפילה, אמפתיה וחגיגה ברחבי טורקיה,  בזמן הרמדאן יש אווירה מיוחדת ושונה משאר ימות השנה.

אספנו עבורכם את המידע החשוב על ביקור בטורקיה בזמן הרמדאן כדי שתוכלו לתכנן את הטיול המושלם, מה צריך לדעת, טיפים והמלצות.

מה זה הרמדאן בכלל?

הרמדאן זהו החודש הקדוש ביותר בשנה עבור הדת האסלאמית, עבור המוסלמים, הרמדאן זהו זמן של התבוננות פנימית וצמיחה רוחנית זמן לעזור לנזקקים וכמובן לבלות עם המשפחה והקרובים. 

חודש הרמדאן זהיו גם תקופה בה מוסלמים ברחבי העולם צמים החל משעות האור ועד רדת החשיכה במשך כל חודש הרמדאן, במהלך היום אסור גם לעשן ולקיים יחסי מין, במהלך החודש לא נערכות חתונות ומסיבות.

הרמדאן הוא החודש התשיעי בלוח השנה הירחי המוסלמי, והוא נועד לציין את האירוע המשמעותי ביותר בתולדות האסלאם שאללה שלח מלאך לנביא מוחמד כדי לחשוף בפניו את ספר הקוראן בפעם הראשונה בשנת שש מאות ועשר לספירה הנוכחית, גילוי המלאך בפני מוחמד נקרא ליל הכוח או בערבית לאילת אל קאדר.

הרמדאן מבוסס על לוח השנה הירחי האיסלאמי ומחזורי הירח, הוא בדרך כלל מתקיים בין החודשים אפריל, מאי הוא נמשך בין עשרים ותשע לשלושים ימים ומסתיים בחגיגות אל פיטר החג אשר מציין את סיומו של חודש הרמדאן.

מה צריך לדעת על ביקור בטורקיה בזמן הרמדאן

מבין המדינות המוסלמיות ברחבי העולם טורקיה נחשבת לאחת המדינות היותר ליברליות עם חוקים פחות אדוקים לגבי שמירת הרמדאן ביחס למדינות איסלמיות אחרות שם יש הגבלים וחוקים נוקשים בהרבה למעשה ביקור בטורקיה בתקופת הרמדאן זוהי תקופה מעולה לבקר במדינה.

בדרך כלל מי שלא מבין או לא יודע מספיק על הרמדאן חושב שזהו חודש בו הכל יהיה סגור אין מסעדות או מקומות בילוי, אך ההפך הוא הנכון גם המסעדות וגם מקומות הבילוי פועלים במלוא המרץ, יכול להיות אולי באזורים מעט יותר שמרניים שחלק קטן מהמקומות יהיו סגורים אך לא משהו משמעותי, רוב המקומות פתוחים ואפילו יש מקומות שפתוחים עד מאוחר יותר מהרגיל.

למעשה כל האטרקציות פתוחות כרגיל ואפילו חלק מהן הופכות להיות חגיגיות יותר ואף פועלות עד שעות מאוחרות יותר, אם זאת מומלץ לבדוק מראש לגבי האתרים שאתם מעוניינים לבקר בהם מפני שיכול להיות שינויים מסוימים מפני שזוהי תקופת חג.

ביקור בטורקיה הוא תמיד משהו מיוחד וביקור בתקופת הרמדאן הוא אפילו יותר מיוחד אם זאת מומלץ לתכנן את הביקור שלכם מראש מפני שיכולים להיות שינויים מסוימים בשעות הפעילות לכן מומלץ לבדוק מראש.

ערים מרכזיות בטורקיה שכדאי לבקר בהן בתקופת הרמדאן

רמדאן באיסטנבול – האמת לא צריך סיבה מיוחדת כדי לבקר באיסטנבול, עיר תוססת ומיוחדת במינה, בתקופת חג הרמדאן העיר כולה נצבעת בצבעי חג, קישוטים יפהפיים ואווירה של פסטיבל. 

יש כל כך הרבה מקומות לראות באיסטנבול כמו למשל, המסגד הכחול, מסגד סולימניה, ארמון טופקאפי, מוזיאון איה סופיה,  ועוד מקומות חגיגיים שלא כדאי לפספס בעת ביקור בעיר.

רמדאן באנקרה – בירת טורקיה היא אחד המקומות המומלצים לבקר בהם בתקופת הרמדאן, בכל העיר תוכלו למצוא אירועים מיוחדים הקשורים לחג כמו כן תוכלו לבקר באתרי התיירות המרכזיים בעיר כמו לדוגמא קברו של מוסטפא כמאל אטאטורק או טירת אנקרה אשר מעניקה נוף מדהים לעיר.

קהרמאנמרש – אחת הערים היפות ביותר בטורקיה אשר מפורסמת בעיקר בזכות הגלידה שלה שנחשבת עבור לא מעט אנשים לגלידה הטובה ביותר בעולם, בתקופת הרמדאן העיר הופכת להיות ססגונית ומאופיינת במאכלים טורקיים מסורתיים, 

גזיאנטפ – אם אתם רוצים להרגיש ולראות את חג הרמדאן מהצד המסורתי שלו שווה לבקר בגזיאנטפ עיר אשר מפורסמת בזכות אחד מאוספי הפסיפס הטובים בעולם, זוהי חוויה מדהימה של ריחות וצבעים באווירת פסטיבל 

טיפים והמלצות על ביקור בטורקיה בתקופת חג הרמדאן

כאשר מבקרים בטורקיה בזמן הרמדאן יש כמה דברים שכדאי לדעת מראש בעיקר עובר הלא מוסלמים שכנראה פחות מכירים את הדת והמסורת של האסלאם ומה נהוג לעשות או לא לעשות בתקופת הרמדאן.

  • ניתן לאכול ולשתות חופשי אין חוק המונע זאת אך חשוב להבין שהאנשים מסביב אשר חוגגים את החג נמצאים בצום של בי שמונה לשתיים עשה שעות כל יום במשך חודש, לכן מומלץ להימנע מאכילה בפומבי, יש מספיק מסעדות שניתן לשבת בהן או סופרים ומכולות שאתם יכולים לרכוש אוכל ולשבת לאכול במקום פחות חשוף.
  • מומלץ להתלבש מעט יותר צנוע מהרגיל שוב אין חוק לגביי זה אך חשוב לכבד את המקומיים שעבורם זה יכול להיות מעט לא נעים.
  • אם אתם נמצאים בטורקיה בתקופת עיד אל פיטר קחו בחשבון שהמסעדות בכל רחבי טורקיה יהיו עמוסות מאוד בעיקר באזורים המרכזיים, לכן מומלץ להזמין מקומות מראש ארוחת עיד אל פיטר היא אחת החוויות המעולות של חג הרמדאן.
  • אל תהיו מופתעים אם בסביבות שתיים או שלוש לפנות בוקר תשמעו תיפוף חזק מאוד על תופים זהו מצעד אשר מתקיים באופן מסורתי בכל חג כאשר קבוצה גדולה של מתופפים עוברים ברחבי העיר, זהו מנהג עתיק שנועד להעיר את האנשים לקראת התפילה, הם בדרך כלל רק עוברים ברחוב אך הם יעשו לכם מספיק רעש כדי להעיר אתכם.
  • בשעה 19.00 הכל נסגר עד הבוקר
  • לקחת בחשבון שבזמן הרמדאן מרביתם מאוד עצבניים ולא נעימים בגלל הצום בלי סיגריות כמעט כולם שם מעשנים לכן עדיף לפני או אחרי לטוס .זה מניסיון
  • הרבה מקומות סגורים בתקופת הרמדן ויש לשים לב לשעות ותאריכים של אטרקציות ואתרי תיירות

שאלות ותשובות בנוגע לרמדאן בטורקיה

בדת האיסלאם האלכוהול אסור אם זאת בטורקיה ניתן למצוא אלכוהול בכל מקום אם זה במסעדות וברים או בקיוסקים, נהוג לחשוב שבתקופת הרמדאן לא ניתן למצוא אלכוהול בטורקיה אך זה פשוט לא נכון ובכל מקום ממשיכים למכור אלכוהול כרגיל, שימו לב שתקופת הרמדאן לא הכי כדאי לשתות ברחובות ולהתנהג מעט יותר בצניעות בנושא זה, לא בגלל חוק מסוים אלא פשוט לכבד את המקומיים.

על אף שבתקופת הרמדאן המוסלמים נמצאים בצום של שמונה עד שתיים עשרה שעות, אין איזה חוק שמונע אכילה, שתייה או עישון בפומבי, אם זאת חשוב להבין שהמוסלמים אשר מקיימים את מצוות הרמדאן נמצאים בצום וחשוב מאוד לכבד את זה ואותם, לכן לא מומלץ לאכול ברחובות אלה לשבת במסעדות או במקומות פחות חשופים לכלל הציבור, יש גם המון טורקים שלא צמים כך שאתם לא צריכים להרגיש לא בנוח.

כן מאוד כדאי לבקר בטורקיה בתקופת הרמדאן, טורקיה נחשבת לאחת המדינות המוסלמיות הליברליות בעולם, לכן אין כמעט הגבלות על המבקרים הלא מוסלמים, למעשה העיר מציעה אפילו יותר אטרקציות מלהיבות וייחודיות לתקופה זו של השנה, ביקור בטורקיה בעת חג הרמדאן הוא בהחלט מומלץ גם אם אתם מגיעים לטיול עם הילדים.

עיד אל פיטר זהו החג אשר נועל את חג חודש הרמדאן, זהו סוף של צום ארוך של חודש ימים כך באופן טבעי עיד אל פיטר מתמקד בעיקר באוכל, זוהי חגיגה אמיתית של קולינריה טורקית מסורתית כאשר כל המסעדות בעיר מציעות את מיטב האוכל שלהם ואפילו יותר מזה, חשוב לקחת בחשבון שכל אלה שצמו מגיעים לכל המסעדות האלה, לכן אם אתם רוצים לחוות את החוויה של ארוחת עיד אל פיטר בטורקיה מומלץ להזמין מקומות מראש למקום בו אתם מעוניינים לשבת לאכול.

לא כמו בכל תקופה אחרת טורקיה היא לא מדינה מסוכנת, אם זאת חשוב להבין שהמוסלמים חוגגים את החג הכי חשוב להם והם לוקחים את זה בשיא הרצינות, לכן מומלץ לכבד את המנהגים שלהם ואת המסורת שלהם, אם זה אומר לא לאכול או לשתות ברחובות, כמובן לא מומלץ לשתות אלכוהול ברחוב, מומלץ להתלבש מעט יותר צנוע, אין חוק מסוים שקובע את זה אך כדאי כמו שאומרים להתנהג בהתאם.

כן כמו בכל תקופה אחרת גם תקופת הרמדאן היא זמן טוב לבקר עם הילדים בטורקיה, בחודש הרמדאן יש אווירה מיוחדת בטורקיה, ביקור עם הילדים ברמדאן בטורקיה הוא בהחלט מומלץ ושווה.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בטורקיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על טורקיה!