Search
Close this search box.

מופע טורקי אותנטי בלב איסטנבול

מופע טורקי אותנטי בלב איסטנבול​

איסטנבול, העיר הקסומה שבה מזרח פוגש מערב, היא כור היתוך של תרבויות, מסורות ודתות. מהצריחים הנישאים של המסגד הכחול ועד הבזאר הגדול ההומה, איסטנבול מציעה שילוב של פאר היסטורי וקסם עכשווי. כדי להכיר מדינה באמת, להרגיש שאנחנו לא רק תיירים אלא חלק מהמרקם שלה, צריך גם להעמיק בסצנת התרבות המקומית, וכך מציע ה-Mevlevi Sema, טקס טורקי מסורתי מסחרר, מופע ריקודים שריתק את הקהל המקומי במשך מאות שנים, וכיום מהפנט את אינספור התיירים של העיר ההומה.  

טקס מבלבי סמה- מי אתה?

טקס מבלבי סמה, שהפך לאחד מסמליה של העיר איסטנבול, נוסד על ידי חסידיו של ג'לאל א-דין מוחמד רומי, משורר פרסי נודע ומיסטיקן מהמאה ה-13. חסידיו של רומי קיבלו את הכינוי 'סופי', שנחשב לענף באסלאם שמדגיש רוחניות אישית, אהבה, סובלנות ושאיפה לקשר עמוק עם האלוהות. 

הפילוסופיה שמאחורי הזרם הסופי מעודדת מסע פנימי וחקר עצמי, זאת במטרה להשיג קרבה רוחנית לאלוהים. מסדרו של רומי האמין בקידום אהבה וסובלנות, וזניחת האגו של בני האדם. 

טקס הריקודים ה-Mevlevi Sema היה טקס פולחן ייחודי במסורת של אותם חסידים, כשהוא מסמל את המסע הרוחני שבו האדם מבקש להגיע לאחדות עם האלוהים. באמצעות ריקודים של דרווישים מסתחררים, לצד מנגינות טורקיות מסורתיות, הטקס החגיגי מזמין אתכם למסע בעולמות של אהבה, חמלה ורוח.

את הטקס מובילים ה-סמאזנים (Semazens), שנקראים דרווישים מסתחררים, מונח שנגזר מהמילה הפרסית "סאמה", שפירושה הקשבה, והיא משקפת את הרצון להתחבר לאלוהים באמצעות ריקוד ומוזיקה. 

במהל הטקס הצבעוני, הסמאזנים מבצעים סדרה של ריקודים מסחררים ומהפנטים, כשהם לבושים בגלימות לבנות וחושבים כובעים ייחודיים. הטקס כולל סיבובים אינסופיים במעגלים שגורמים לרקדנים להסתחרר, ואלו מאמינים כי הסחרחורת מהסיבובים מובילה למסע שבין קודש לחול, בין נוכחות בארץ לבין הארה רוחנית. 

למה לצפות?

ההשתתפות בטקס Mevlevi Sema אינה דומה כנראה לאף הופעה תרבותית שיצא לכם לפגוש. הטקס, שהוא בין טקס דתי להופעת ריקודים מסורתית, מתחיל בתפילה מהפנטת, ומיד לאחריה מגיע הריקוד המסתובב בו הסמאזנים עוטים על עצמם גלימות וכובעים ומסתחררים במרכז הבמה. 

מבלבי סמה- מדוע ולמה?

  1. טבילה תרבותית- טקס המבלבי סמה הוא חלק בלתי נפרד מהמורשת התרבותית העשירה של טורקיה. הטקס החגיגי הוא שער ללב ולנשמה של המיסטיקה, האמנות והפילוסופיה הטורקית. 
  2. העשרה רוחנית- בין אם אתם מאמינים גדולים ברוח ובאלוהות ובין אם לא, הטקס הייחודי מציע מסע מרתק בתוך עצמכם, מעין חיבור למשהו גדול יותר. משתתפים רבים בטקס הייחודי מעידים לאחריו כי אפפה אותם תחושה של שלווה פנימית ורוגע במהלך ההופעה, כזו שליוותה אותם גם אחרי שיצאו מכותלי התיאטרון. 
  3. חוויה ויזואלית מהפנטת- מלבד המסורת שעומדת מאחורי הטקס, מדובר במופע ריקודים לכל דבר, בו רקדנים מקצועיים מראים יכולות יוצאות דופן.
  4. ערך חינוכי- הטקס המלבב מאפשר לכם לחקור היבט ייחודי של התרבות האסלאמית, זרם מרתק ומרהיב ביופיו שדוגל בערכים של שלום, אהבה והרמוניה. החוויה מאתגרת תפיסות רבות לגבי דת האסלאם, והיא גורמת להעריך את הצד היפה שיש בדת.
  5. זיכרונות בלתי נשכחים- ומעל הכל, טקס המבלבי סמה הוא ללא ספק חוויה של פעם בחיים, כזו שמותירה זיכרונות לכל החיים. 

היכן למצוא את המופע הרוחני?

מופע ה-Mevlevi Sema הפך עם השנים לאחד מסמליה של העיר, והוא מושך אליו תיירים ומקומיים בהמוניהם שמגיעים לחזות בטקס המסורתי המהפנט. כיום, ניתן למצוא אינספור חברות ומוסדות שמציעים מופעים שכאלו מדי ערב. כדי לזכות במופע המרשים והאותנטי ביותר, קיבצנו לכם את המקומות המומלצים לצפייה בעיר:

מרכז התרבות חודג'פאשה (Hodjapasha)

מרכז התרבות חודג'פאשה, שממוקם בסירקצ'י, הוא כנראה המקום הפופולארי והאייקוני לחוות את הטקס האהוב. המרכז שוכן בתוך חמאם עות'מאני משוחזר להפליא בן 550 שנה, שמהווה תפאורה אינטימית ואותנטית להופעה הקסומה. מדי ערב עולות במרכז ההיסטורי מספר הופעות, ומומלץ מאוד להזמין כרטיסים מראש.

מרכז התרבות Yenikapı Mevlevihanesi

מרכז תרבות מרהיב ביופיו שממוקם ברובע פאטיח, והוא מעלה להופעה מדי ערב את הופעות הדרווישים המסתחררים. המוסד ההיסטורי מציע מופעים מסורתיים שיגרמו לכם להרגיש כאילו נסעתם אחורה בזמן.

מרכז התרבות של מסגד סולימאניה (Süleymaniye)

המתחם שמסביב למסגד סולימאניה המלכותי משמש לעתים קרובות כבמה לאירועי תרבות, ומעת לעת מתקיימים בו גם מופעים של טקס הסמה. באם יתקיים טקס כזה בעת ביקורכם בעיר, אל תפספסו את החוויה המרהיבה. 

סיורי שייט במיצר הבוספורוס

חלק מסיורי השייט לאורך מיצר הבוספורוס מציעים הפלגה מודרכת לצד ארוחת ערב ובה הופעת דרווישים מסתחררים. צפייה בדרווישים המסתחררים על סירה יוקרתית, לרקע העיר איסטנבול ומי הבוספורוס היא ללא ספק חוויה שלא תרצו לפספס. 

טיפים חשובים

הזמינו כרטיסים מראש- המופעים הרוחניים נחשבים לפופולאריים מאוד בעיר, ומומלץ להזמין כרטיסים מראש, בעיקר בשיא עונת התיירות, החודשים יוני עד אוגוסט. 

התלבשו בהתאם- חשוב להזכיר שהמופע אמנם הפך לאטרקציה תרבותית עם הזמן, אך מדובר בכל זאת בטקס דת, ולכן מומלץ להגיע עם לבוש מותאם. 

הגעתם מוקדם= תפסתם מקום שווה- חלק ניכר מהמופעים לא מסמנים בעצמם את המושבים שלכם, והטקס עובד במתכונת של 'כל הקודם זוכה'. לכן, מומלץ להגיע לפחות 15 דקות לפני תחילת המופע, זה יאפשר לכם לתפוס מקומות טובים, וגם לספוג את האווירה של החלל טרם תחילת המופע. 

למדו על הטקס- אם קראתם את הכתבה הזו אתם מכוסים, ואם לא, רוצו לקרוא את תחילת הכתבה. מדובר בטקס היסטורי ייחודי, שלא יהיה מובן למי שלא יחקור ויקרא עליו טרם ההשתתפות. לכן, מומלץ להבין אודות הטקס- ההיסטוריה שלו, סיפורו הרוחני וכיצד הפך לאחד מסמליה של העיר. 

לסיכום, טקס ה-Mevlevi Sema הטורקי הוא ממש לא הצגה, אלא הרפתקה רוחנית, צורת אמנות, פנינה תרבותית ובעיקר חוויה חינוכית מאירת עיניים. הטקס הייחודי לוקח אותנו בין ערכים אוניברסאליים אהובים כל כך- אהבה, הרמוניה וסובלנות, ערכים שמשותפים כנראה לכולנו.

בליבה של העיר איסטנבול, בתוך ההמולה של חיי היום יום, הדרווישים המסתחררים ממשיכים להסתובב, ומזמינים אתכם להצטרף אליהם למסע מעורר השראה. הריקודים, המנגינות ובעיקר האווירה, יישארו אתכם גם הרבה שתעזבו את חופי הבוספורוס הפסטורליים. 

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בטורקיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על טורקיה!