Search
Close this search box.

העיר התת-קרעית אזקונק (Özkonak)

העיר התת-קרעית של אזקונק (Özkonak Yeraltı şehri)

מסע מופלא אל מתחת לאדמה

טורקיה- ארץ ובה נופים מדהימים, היסטוריה עשירה וארכיטקטורה מעוררת השראה. בין אינספור הפלאים והאתרים המרהיבים שבה, נמצאת פנינה ייחודית ומרתקת-העיר התת קרקעית אוזקונאק.

הפלא התת-קרקעי הזה, הממוקם במחוז נבשהיר (Nevşehir) שבחבל קפדוקיה היפהפה, מציע למבקרים הצצה מרתקת לחיים עתיקים ולכושר המצאה ארכיטקטוני מופלא. 

חבל קפדוקיה (Cappadocia), הנמצא במרכזה של טורקיה, כ-3 שעות נסיעה מהבירה אנקרה, מפורסם בין השאר בזכות הערים התת קרקעיות הבנויות בו. בחבל המפורסם נמצאים לא פחות מ-150 ערים תת קרקעיות בגדלים ובעומקים שונים, ועוד ערים שכאלו מתגלות ככל שעוברים השנים. הסיבה לבניית הערים התת קרקעיות היא הרצון של תושבי האזור להגן על עצמם בעת מתקפה או ניסיון לכבוש את האזור, אז ירדו תושבי העיר לחלק התת קרקעי של העיר שכולל חדרים רבים וביניהם מנהרות המחברות אותם. הערים התת קרקעיות היו בנויות בצורת מבוך, כדי להקשות על האויב ולבלבל אותו.

העיר התת קרקעית של אזקונק בנויה על צלע הר אידיש (Idiş), הר יפהפה בנוי סלעי גרניט. העיר התגלתה בשנת 1972 על ידי חקלאי מקומי, והיא כוללת לא פחות מ-10 מפלסים החצובים בסלע ומגיעים לעומק של 40 מטרים. בעיר אזקנוק תוכלו למצוא בארות מים, חדרי מגורים, מערכות אוורור, מרתפי יין ועוד שלל חללים מרתקים אליהם תיחשפו בביקור. בנייתה של העיר המרתקת מתוארכת לתקופה הביזנטית, בסביבות המאה ה-7 לספירה.

מה מיוחד בעיר התת קרקעית אזקונק?

  1. בנייה רבת קומות- העיר התת קרקעית אזקנוק נחשבת לאחת מהערים הגדולות והעמוקות ביותר, כאשר העיר כוללת 10 מפלסים בעומק של עד 40 מטרים מתחת לפני האדמה. מתוך 10 המפלסים, 4 פתוחים למבקרים. כשתרדו דרך המפלסים השונים תוכלו להבחין בהשקעה הרבה של התושבים בבניית העיר התת קרקעית, שאמורה הייתה לספק הגנה בעת פלישה או מלחמה, ולספק חיי מגורים תקינים מתחת לאדמה. בביקור במפלסים השונים תוכלו למצוא חדרי מגורים, מחסני מזון, מרתפי יין ומנהרות סבוכות המקשרות בין החללים השונים.
  2. מנגנוני הגנה פנומנאליים- תושבי העיר אוזקונק חששו מפני איומים שונים ולכן בנו מנגנוני הגנה גאוניים בכדי להגן עליהם ועל משפחותיהם. העיר התת קרקעית כוללת רשת ענפה של מנהרות צרות, המקשה על פולשים לעבור בה ולנווט בה. בנוסף, כל מפלס מכיל דלתות אבן גדולות, אותן ניתן לאטום, ושניתן לפתוח רק מבפנים, דבר המקשה על פלישת אויבים למפלסים השונים. סיור בעיר התת קרקעית ייקח אתכם לגלות את כל אותם אמצעי ההגנה המרתקים.
  3. מערכת אוורור איכותית- אחד ההישגים המרשימים של העיר התת קרקעית אוזקונק היא מערת האוורור המתוחכמת שלה. אדריכלי העיר תכננו רשת של פירי אוויר שלא רק סיפקו אוויר צח לתושבי העיר, אלא גם וויסתו את הטמפרטורה בתוך העיר התת קרקעית. הישג הנדסי מדהים זה אפשר לתושבים לחיות בנוחות במקלטים התת קרקעיים שלהם, והכל נבנה במאה ה-7 לספירה כן?
  4. מערכת תקשורת ייחודית- העיר נחשבת לפלא הנדסי גם בתחום התקשורת, שכן בעיר התת קרקעית ישנה סדרת צינורות שחיברו בין חלקי העיר השונים, ואפשרו לתושבים לתקשר זה עם זה, וכמובן להעביר מידע חשוב בעת משבר.
Özkonak
העיר העתיקה Özkonak

למה לבקר בעיר התת קרקעית אוזקונק ?

 • חוויה תרבותית שאין שני לה- הביקור באוזקונק הוא חוויה תרבותית בלתי נשכחת. העיר התת-קרקעית תיקח אתכם למסע ייחודי ותספק לכם הצצה לחייהם של תושביה הקדומים. העיר מציגה את התושייה, היצירתיות והנחישות של תושבי העיר והכמיהה שלהם להגן על עירם מפני כיבוש ופלישות. 
 • הרפתקה שוברת שגרה- ביקור באוזקונק הוא ללא ספק חוויה בלתי שגרתית שתיקח את ההרפתקנים שבינינו לגלות מעברים נסתרים, מנהרות מסתוריות וחדרים סודיים שרק מחכים שתבואו לגלות אותם. החוויה מתאימה למבוגרים וילדים כאחד, והיא מרגשת ונפלאה.
 • העשרת הידע- בין אם תחליטו לקחת סיור מודרך בעיר התת קרקעית או שתחליטו לסייר באופן עצמאי בין מפלסיה, העיר העתיקה של אוזקונק תיקח אתכם לחוויה חינוכית ומעשירה. בעיר תוכלו למצוא מידע רב על ההיסטוריה של העיר, הארכיטקטורה ואופן הבנייה שלה, והתרבות שהייתה בעיר במשך מאות שנות קיומה.

 

העיר אוזקונק- מידע חשוב:

מיקום: העיר התת קרקעית אוזקונק ממוקמת בחבל קפדוקיה (Cappadocia), הנמצא במרכזה של טורקיה, כ-3 שעות נסיעה מהבירה אנקרה

כתובת: Camii Kebir Mah. Turizm Cad. No:34 Özkonak/NEVŞEHİR

שעות הפתיחה: כל יום בין השעות: 8:30-17:00 כניסה אחרונה למתחם בשעה 16:15.

מחיר כניסה לסיור עצמאי: 100 לירה טורקית.

 סיור מודרך בחבל קפדוקיה:

אחת הדרכים המעניינות לגלות את חבל קפדוקיה הנפלא הוא באמצעות סיור מודרך. בין הסיורים הרבים, נמצא סיור אחד שייקח אתכם לגלות נופים פנוראמיים, כנסיות חצובות בסלע, עיר תת קרקעית נפלאה וארכיטקטורה מרתקת.

הסיור המודרך ייקח אתכם לגלות את העיר העתיקה של אוזקונק, ולאחריו תיקח אתכם למוזיאון זלבה (Zelve), מוזיאון פתוח הכולל עשרות מנזרים חקוקים בסלע, חוויה ארכיטקטונית מרהיבה. המנזרים העתיקים יספקו לכם הצצה להיסטוריה והתרבות העשירות באזור, דרך ציורי הקיר בכנסייה והבנייה החצובה בסלע שתשאיר אתכם ללא מילים.

הסיור עובר בנופיו היפים של חבל קפדוקיה היפהפה והוא ללא ספק חוויה נפלאה. 

משך הסיור הינו 6 שעות, והוא כולל הליכה של כ-6 ק"מ. הסיור כולל איסוף מהמלון ומדריך מקצועי צמוד שילווה אתכם לאורך היום. ההדרכה מתקיימת באנגלית\ ספרדית- לפי בחירתכם.

יש להזמין כרטיסים מראש. 

למתלבטים- העיר התת קרקעית אוזקונק אל מול העיר התת קרקעית קימאקלי (Kaymaklı):

שתי הערים התת קרקעיות- אוזקונק וקימאקלי, מציעות חוויה ייחודית ושובת לב למבקריהן. בגדול, החוויה די דומה- סיור בעיר תת קרקעית מרתקת וייחודית. הערים נמצאות מרחק של 45 דקות נסיעה אחת מהשנייה, כאשר המרחק שלהן מהבירה אנקרה כמעט וזהה.

מבחינת פופולאריות, העיר קימאקלי נחשבת לפופולארית יותר, בין היתר בשל קרבתה לאטרקציות אחרות בחבל קפדוקיה, כמו המוזיאון הפתוח של גורמה (Göreme) וטירת אוצ'יסאר (Uçhisar Castle). בחודשי הקיץ העמוסים, העיר קימאקלי עלולה להיות עמוסה במבקרים, בעוד שמבקרי העיר אוזקונק יזכו לביקור שקט יחסית בכל חודשי השנה, ואולי אותנטי יותר. 

העיר התת קרקעית קימאקלי נחשבת לגדולה יותר וחוויית הביקור בה נחשבת לנגישה יותר, עקב שלטי הסברה רבים ותאורה ייחודית.

שתי הערים ייחודיות בתחומן- בעוד שביקור בקימאקלי ייקח אתכם לגלות את רשת המנהרות העצומה שלה, והקשר שלה לערים תת קרקעיות אחרות באזור, ביקור באוזקונק ייקח אתכם לגלות את רשת הצינורות המיוחדת שאפשרה תקשורת בין מפלסי העיר העתיקה.

 

לסיכום, אם אתם מעדיפים אתר פופולארי יותר ועתיק יותר, כנראה שהעיר קימאקלי (Kaymakli Underground City) עשויה להיות הבחירה הטובה עבורכם. עם זאת, אם אתם מחפשים חוויה שלווה יותר ואולי ייחודית יותר, הגיעו לבקר בעיר התחתית של אוזקונאק (Özkonak). כמובן, אם הזמן יאפשר, תשקלו לבקר בשתי הערים המרהיבות.

לסיכום, העיר העתיקה של אוזקונאק היא ללא ספק חוויה ייחודית ובלתי שגרתית שתיקח אתכם אל מעמקי האדמה בה תשמעו סיפורים מדהימים על הקרבה ואומץ לב, ותיחשפו לתושבי עיר קטנה שהצליחו ליצור פלאי אדריכלות. בין אם תחליטו לבקר באופן עצמאי בעיר, או לשלב את הביקור בעיר העתיקה עם סיור מודרך בחבל קפדוקיה היפהפה, לא תתחרטו על הבחירה לבקר בעיר תת קרקעית רווית סודות ונפלאות.

לחזור למשהו ספציפי?

חוויה בטורקיה מתחילה כאן

כבר הצטרפת לקבוצת הפייסבוק שלנו?

הצטרפו לקבוצת המטיילים שלנו בפייסבוק ותקבלו המון טיפים, המלצות ומידע חשוב על טורקיה!