דף הבית אודות האתר מפת האתר הוסף למועדפים שלח לחבר

temp

קלאבים
איסטנבול
יעדי נופש
טיולים ותרמילאים
ספא ומרפא
ספורט בטורקיה
היסטוריה
טורקיה בוידאו
עסקים בטורקיה
תדמית טורקיה
חיפוש באתר
netravel

  -----------------------------------------------------

הכנס לפורום הגולשים של Myturkey

הצג שאלה לגבי קלאבים, טיולים ואטרקציות בטורקיה

ותהנה מנסיונם של גולשים אחרים שבקרו בטורקיה.

 ------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 
 

KUPRULU

משייטים בנהר הקופרולו באנטליה

club27s

הכל כלול בכפר הנופש מרטי במרמריס

MARMARIS
     הרפתקאות בשחקים בכדור פורח בקפדוקיה

 

קפדוקיה בוספורוס
ארץ הפלאות קפדוקיה הבוספורוס באיסטנבול
פמוקלה טרמסוס
מעיינות חמים בפמוקלה קן הנשרים בטרמסוס
יאכטה ANTALYA KAPUTAŞ YUSUF TUVİ
מפרץ גן-עדן בבודרום  חוף קפוטש בדרך לקלקן

 

שעתיים נסיעה מהכל כלול

פרופ' נבזאט צ'וויק נרגש. הארכיאולוג מאוניברסיטת אקדניז באנטליה מדלג בין האבנים, מצביע על שרידי עמודים עתיקים, מורה בהתלהבות על הגומחה בקיר האבן המעוגל שמולו ומחייך ללא הפסקה. ההתרגשות של תגלית ניכרת בפניו שעה שהוא מראה בגאווה את "בית הכנסת שלו". הוא מספר איך נחשף המקום, במשך עונת החפירות שמסתיימת בימים אלה, איך ניסו החוקרים להעלות השערות למה שימש האתר, ואיך באותו בוקר נהדר, כאשר מצאו תבליט אבן גדול, שלם כמעט לחלוטין ועליו מנורה, שופר, ענף זית, לולב ואתרוג, הבין מיד איזו תגלית גדולה נפלה בחלקו - בית כנסת עתיק ראשון שנחשף בדרומה של טורקיה.

גילו של בית הכנסת העתיק שליד העיר דמרה (Demre) כ-1,500 שנים. ממדיו אינם גדולים, 7.25 מטרים אורכו ו-5 מטרים רוחבו. הקיר המעוגל והגומחה ששימשה כנראה ארון קודש פונים מזרחה. למבנה שתי כניסות שפונות מערבה וצפונה. זו עדות ראשונה לנוכחותם של יהודים בחבל ליקיה - על חופה הדרומי של טורקיה.

המשבר הפוליטי העכשווי בין ישראל לטורקיה נראה באותם רגעים מעורפל ומטושטש יותר מן השמש השוקעת בים. כאשר נשאל על כך, פרופ' צ'וויק מנופף בידו כמסלק מטרד. הוא לא רוצה בכלל להתייחס לכך. העובדה שעשרה ישראלים וטורקים נפגשים כדי להבין יחד את משמעות התגלית מעידה, לדבריו, שהיחסים חסונים מכל גחמה פוליטית.

"בית הכנסת הזה", הוא מצביע סביבו, "מוכיח שיהודים פעלו כאן כבר במאה החמישית לספירה, אולי קודם לכן, אז איזו השפעה יכולה להיות לאיזו כותרת בעיתון או סדרת טלוויזיה מטופשת?" גם אחרים שנדרשו השבוע לנושא בדרום טורקיה הביעו, לפחות באוזני אורחים מישראל, ביטחון גדול ביציבותם של קשרי הידידות. אחדים אפילו אמרו מלים בוטות על התנהלותו של ראש הממשלה הטורקי, שדואג לדבריהם לאינטרסים הפוליטיים שלו הרבה יותר מאשר לאזרחים מן השורה.

שלושה חוקרים ישראלים - פרופ' חנן אשל וד"ר אסתר אשל מאוניברסיטת בר אילן ופרופ' משה פישר מאוניברסיטת ת"א - שותפים להתרגשות של צ'וויק מן התגלית. הם מאשרים שהממצא משמעותי ועושים השוואות עם בתי כנסת עתיקים שהם מכירים בישראל. במשך כשעתיים, עד שחשיכה מוחלטת משתררת באתר החפירות הסמוך לים, הם מעלים יחד עם צ'וויק השערות על הממצאים, על משמעות המיקום סמוך לים, בלב הנמל העתיק אנדריאקה (Andriace) ששימש את העיר מירה (Myra) ועל הכיוונים שבהם כדאי להמשיך ולחפור באתר באביב.

ההשערה הרווחת היא שסוחרים יהודים שהגיעו לנמל העתיק הם שעשו שימוש בבית הכנסת, ולא בהכרח פרחה כאן קהילה יהודית במאה החמישית לספירה. זאת מכיוון שמירה, שנחשבה בירתה של התרבות הליקית שפעלה באזור, שימשה באותה תקופה מרכז מסחר סואן. מכל מקום, שליח חב"ד באנטליה הגיע למירה (במונית מיוחדת שהמתינה לו כמה שעות עד שיסיים את ענייניו) והתפלל באתר החרב בדבקות, כאילו רק לפני רגע הוציאו מן הגומחה שבקיר את ספר התורה.

בדרך חזרה לבית המלון, בשעת ערב מאוחרת, מתפתחת שיחה אם יש בממצאים כאלה, מרשימים ככל שיהיו, די להוציא את הישראלים מהמלון באנטליה, למשוך אותם משפת הבריכה כדי לערוך היכרות עם הנופים של חבל ליקיה.

בית הכנסת של צ'וויק הוא אמנם הממצא היהודי הראשון באזור זה, אבל חובבי עתיקות ואתרים ארכיאולוגיים ירוו נחת כאן בזכות אתרים רבים אחרים. 160 קילומטרים, כשעתיים נסיעה, מפרידים בין העיר אנטליה בדרום טורקיה לבין העיר דמרה, הדרומית מערבית יותר. הטיול שמוצע כאן מוקדש כולו לחבל ארץ לא גדול זה. זו טורקיה אחרת, כפרית יותר, צנועה, ללא בתי מלון גדולים, כפרי נופש או פארקי מים עם מגלשות מסתחררות. זו טורקיה שבה האימפריה הרומית מציצה מכל פינה והאקטואליה המסוכסכת מסתתרת.

מירה

העתיקות של מירה נמצאות במרחק קילומטר וחצי מצפון לעיר דמרה. האזור מכוסה כיום כמעט לחלוטין בחממות פלסטיק שבהן מגדלים עגבניות וירקות אחרים. בין החממות מזדקר די במפתיע אתר ענקי שמחולק לשני אזורים.

משמאל לכניסה לאתר חפורות בסלע עשרות מערות קבורה מפוארות, רובן מהמאה הרביעית לפני הספירה. שרידי צבע מעידים שפעם בהקה הגבעה כולה בצבעי אדום וכחול שעיטרו את הפתחים. הכניסה לכל אחת מן המערות מעוטרת במשקופי אבן מגולפים, רבים מהם מחקים קורות עץ, מה שנחשב אז לפאר גדול.


אתר העתיקות במירה

האזכור הכתוב הראשון לקיומה של העיר מופיע במאה הראשונה לפני הספירה, אך כבר אז נאמר שזו אחת משש הערים הגדולות בליקיה. ההערכה הרווחת היא שהעיר הוקמה כבר במאה החמישית לפני הספירה.

מימין לכניסה לאתר של מירה נותר תיאטרון רומי עצום מן המאה השנייה לספירה, כמעט שלם, ובו 38 שורות. 13 אלף צופים ישבו בו בנוחות וצפו בהצגות. אף שעד כה נעשתה באתר רק מעט עבודת שיקום ושחזור, התיאטרון, הגדול כמעט פי שלושה מזה שבקיסריה, מארח בימי הקיץ מופעי מוסיקה ותיאטרון מקומיים. כל סביבתו זרועה בשברי עמודים גדולים וכותרות אבן נהדרות עם מסיכות תיאטרון, דמויות מיתולוגיות ושרידים אחרים שמעידים היטב על חשיבותו של המקום.

אנדריאקה

אנדריאקה, כחמישה קילומטרים מדרום-מערב למירה, שימשה בזמן הקדום כנמל העיר. העובדה שכמויות עצומות של חיטה ומזון הגיעו לאימפריה הרומית ממצרים ומרחבי ליקיה הביאה להתפתחותו של נמל סחר עמוס. האוניות מאלכסנדריה חצו את הים התיכון צפונה, עגנו ופרקו את סחורתן. מכאן הועבר המזון לרומא ולאזורים אחרים באימפריה.

בית הכנסת שהתגלה עתה הוא אמנם חידוש שמושך תשומת לב, אבל המבנה המשמעותי ביותר בנמל העתיק הוא אסם ענקי, מוצק ויציב, בנוי אבן אפורה, שנבנה לכבוד הקיסר אדריאנוס שביקר באזור בשנת 131 לספירה. האסם, כמה מטרים מצפון לבית הכנסת, נטול גג אבל קירותיו שלמים. הוא מכיל שבעה חדרים גדולים, כתובות ועיטורים וכמה דיוקנאות של הקיסר ורעייתו שהתלוותה אליו בביקור בליקיה.

מול האסם הגדול יש כיכר מרוצפת אבן ששימשה כ"אגורה", שטח המסחר המקומי. מתחתיה חפור מאגר מים גדול, שאמנם התגלה כבר מזמן אבל השנה פונה ממנו רוב העפר שסתם אותו ועכשיו אפשר לשוטט בין העמודים והקשתות שתומכים בתקרתו ולהתפעל ממיומנותם של המהנדסים הרומים.

בשעה שאנחנו עומדים במאגר המים התת-קרקעי של האתר, שמאומה עדיין לא מוסדר בו לביקורי תיירים, מצהיר פרופ' צ'וויק שיש לו חזון. בחלומו הוא רואה את האסם כמוזיאון שמתעד את הממצאים במירה ובאנדריאקה. כאן, במאגר המים, הוא מסביר בחיוך רחב, יפעל בית קפה ולמעלה בכיכר המרוצפת יתקיימו מופעי תרבות. מתי יקרה כל זה? אין מה למהר, יעברו עוד כמה שנים, אבל הפיתוח המגלומני מעט, גם הוא מודה בכך, בוא יבוא.

כנסיית סנט ניקולאוס

האתר המפורסם ביותר באזור, וזה שמושך הכי הרבה תיירים, בעיקר מרוסיה, ניצב בפאתי העיר דמרה. מיליוני עולי רגל מגיעים בכל שנה לכנסיית סנט ניקולאוס, שהוכרזה כנכס עולמי של אונסק"ו ונחשבת אחד המבנים הביזנטיים החשובים בטורקיה.

הכנסייה הראשונה נבנתה במקום כבר במאה ה-6 לספירה, על פי האמונה מעל קברו של הקדוש ניקולאוס עצמו. ניקולאוס היה בישוף פופולרי במירה במאה הרביעית. הוא נודע בזכות הנסים שחולל ומעשי הנדיבות שאיפיינו אותו. שרידיו אמנם הועברו במאה ה-11 בידי סוחרים איטלקים לעיר בארי בדרום המגף, אבל זה לא הפריע לאתר בדמרה להמשיך למשוך מבקרים ועולי רגל. עיקר העניין במקום כיום טמון בציורי הקיר היפים והצבעוניים שמעטרים את המבנה. העובדה שהמיתוסים סביב סנט ניקולאוס התפתחו במאות השנים האחרונות לאגדה הנקשרת בדמותו של סנטה קלאוס, המביא לילדים מתנות בחג המולד, רק מגדילה כמובן את כוח המשיכה של האתר.

אתרי עתיקות אחרים

מלבד מירה פזורים בסביבתה של אנטליה עוד כמה אתרי עתיקות מרשימים. העונה הנוכחית - עיצומו של הסתיו, כאשר מזג האוויר כבר אינו לוהט - היא המתאימה ביותר לסיור באתרים אלה.

שלושת האתרים הארכיאולוגיים הבולטים ביותר בסביבתה של אנטליה הם העיר העתיקה טרמסוס (Termessos), כ-40 קילומטרים מצפון-מערב לאנטליה; האתר פרגה (Perge), קרוב מאוד למפלי קרשונלו, כ-20 קילומטרים מצפון-מזרח לאנטליה, והתיאטרון העתיק והמרשים באספנדוס (Aspendos), כ-50 קילומטרים ממזרח לאנטליה. בכל אחד מהם אפשר להתרשם מן הממצאים, מן הנוף, מן העוצמה של בוני האתרים ומהידע העצום שלהם באדריכלות ואקוסטיקה.

במוזיאון הארכיאולוגי החדש באנטליה מוצגים הממצאים החשובים ביותר מן האתרים שנזכרו כאן. כמה אולמות רחבי ידיים מציגים את ארונות הקבורה, הפסלים ועבודות הקדרות הנפלאות שנחפרו באתר בפרגה ובמקומות נוספים.

מלון אקולוגי


 

 

המלון המשפחתי Hoyran Wedre מציג את הגרסה ההפוכה למלונות "הכל כלול" באזור אנטליה. יש בו רק 15 חדרים, בחמישה מבנים שונים שמרחקים לא קטנים מפרידים ביניהם. גן עצום, לא מטופח במיוחד, משתרע בין הבתים. בימים אלה פורחות בו עשרות חלמוניות צהובות. תרנגולות משוטטות חופשי ותחת הכותרת "מלון בוטיק אקולוגי" מציע המקום שלווה גדולה ואפילו בדידות מסוימת. הארוחות מוגשות על מרפסת תחת עץ בן 300 שנה. החדרים גדולים, עם הרבה ריהוט ושטיחים אבל בלי טלוויזיה או טלפון. בכל חדר יש מרפסת גדולה שצופה על הים. המחיר לחדר זוגי 80 יורו ללילה. המיקום מבודד מאוד: 15 קילומטר ממערב לדמרה לכיוון קאש. אתר.

 טורקיה  2017 


טרווליסט תורכיה


 

מזג אויר בטורקיה

תחבורה באיסטנבול

שדה תעופה איסטנבול

שיחון עיברי טורקי

תחזית סקי

לירה טורקית

תיירות כשרה טורקיה

תיירות ירוקה טורקיה

מתכוני אוכל טורקי 

 מדריך: אנטליה 
מאת:  דפנה מרוז

גולשים מוזמנים להציג באתר ידיעות כתבות וקליפים מקוריים בנושא תיירות בטורקיה.
לשליחה:

לחץ כאן

 

 


 

 My Turkey אינו אתר מסחרי ויעודו להציג את אתריה המגוונים של טורקיה לתייר הישראלי.
(טורקיה, תורכיה, חופשה בטורקיה, קלאבים בטורקיה, איסטנבול, אנטליה, בודרום)
כל ההצעות של חברות מסחריות באתר זה הן על אחריות החברות בלבד.
כל הזכויות שמורות (C) לMy Turkey

איי-מארק אימג' סטודיו
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט
קישורים