דף הבית אודות האתר מפת האתר הוסף למועדפים שלח לחבר
קלאבים
איסטנבול
יעדי נופש
טיולים ותרמילאים
ספא ומרפא
ספורט בטורקיה
היסטוריה
טורקיה בוידאו
עסקים בטורקיה
תדמית טורקיה
חיפוש באתר
netravel

  -----------------------------------------------------

הכנס לפורום הגולשים של Myturkey

הצג שאלה לגבי קלאבים, טיולים ואטרקציות בטורקיה

ותהנה מנסיונם של גולשים אחרים שבקרו בטורקיה.

 ------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 
 

עתיק

טיולים ותרמילאים 
הרי הקצ'קר

ממש כמו בשווייץ!" מתפעלים לא אחת מטיילים שבטורקיה. (Kackar) שאני לוקח להרי הקצ'קר ואני, מדריך קפדן, שב ומתקן את מה שבעיניי הוא ראייה אוריינטליסטית שגויה, כזו המעמידה את אירופה במרכז ואת כל השאר בשוליים המפגרים של העולם: "אם כבר, אז שווייץ היא כמו פה!" ובלבי חוזר ושואל למה לעזאזל אנשים לא יכולים פשוט לחוות את שווייץ כשווייץ, ואת הקצ'קר כקצ'קר.
במסעות רגליים רבים שבהם חציתי את הרכס ממזרח למערב ומצפון לדרום למדתי להכיר ולאהוב את מראה הפסגות הנישאות הנחבאות לעתים מאחורי העננים, את שפע האגמים הקרחוניים בעלי הגוון הטורקיזי המכשף, את שמלות הירק הקטיפתיות של המדרונות ואת מראה הבקתות הציוריות. בכל פעם נפעמתי מחדש מהסברת הפנים הלבבית של התושבים.
באחד ממסעותיי הרגליים חציתי עמק גבוה. במרחק, מתחתיי, רעה עדר כבשים נינוח. לפתע התנפל עליי כלב רועים ענק, מראה מסמר שיער. הוא נעצר בסמוך אליי לקול ציווי אדונו שקם בעצלתיים מכר העשב.

"מאיפה אתה?" שאל בתנועות ידיים. "ישראל", השבתי." מיד אורו עיניו של האיש, הוא פרש ידיו לחבקני, ובעודו קרב אליי שאג בהתלהבות: "חיים רביבו, חיים רביבו!"
כך נודע לי ששחקן הכדורגל הישראלי המפורסם, ששיחק בנבחרת הטורקית, העלה תרומה עצומה למדינה כשגריר לא רשמי של ישראל בטורקיה. גם לגשמי הזעף הפוקדים את האזור התרגלתי. לא נעים, אבל חייבים להוקיר להם תודה, שכן בלעדיהם רוב ההוד של המקום היה נגוז. בימים שבהם ניתכו ממטרים על הארץ, למדתי להתענג על מגע המים אחת העיירות ,(Ayder) החמים במרחצאות של איידר התיירותיות בעמק, ובה חמאם נאה על מי מעיינות מינראליים חמים.

היזהרו מהדבש המשוגע
רכס הקצ'קר יוצר את הקצה המזרחי ביותר של שרשרת הרי הפונטוס, ומהווה גם את שיא הגובה שלהם (קצ'קר דאג, 3932 מטר) הנמזגים מזרחה ממנו אל רכסי הקווקז. מדרום וממזרח הוא תחום על ידי נהר הצ'ורו, הנהר השוצף ביותר בטורקיה כולה, ומהווה בכך מעין שטח הנבדל אקלימית, בוטנית, אנושית והיסטורית מיתר חלקי אסיה הקטנה. עד לאחרונה היה הנהר אתר רפטינג נחשב, אולם לאחרונה - כאילו כדי להראות בכוונה שאין דבר כזה פסטורליה מושלמת – הולכים ונבנים עליו סכרי ענק, שנועדו ליצור הפרשי גבהים לתפעול תחנות הידרו –אלקטריות.
בדרך כלל הגעתי לאזור רק בקיץ, בעונה המקובלת לעריכת טרקים, לאחר הפשרתו של מעטה השלג הכבד, לכן חלף זמן בטרם התוודעתי ליפי הפריחה האביבית.
מרבדי הפרחים מכסים, כך מתברר, את האזור מיד עם פרוץ האביב, בעוד השלגים מושלים בכיפה ומקשים ביותר, לעתים אף מונעים, את המעבר הרגלי. השבועיים האחרונים של חודש יוני, ולפעמים גם תחילת יולי, תלוי במזג האוויר באותה שנה, הם חגיגה משכרת של צבעים וריחות. לא בכדי במהלך תקופה זו נערכים פסטיבלים מקומיים, שהגדול שבהם מתקיים מעל העיירה ארטווין ובמהלכם ריקודים, מלחמות שוורים, היאבקויות גברים
והרבה מאוד אוכל.
דומה שיש מעט מקומות בעולם שבהם עושר הצמחייה כה רב. כשמוסיפים לכך עץ דובדבן נוטף פרי מתוק, דנדון פעמונים של עדר פרות שב מהמראה, ניחוח לחם טרי, מרקם גבינה ביתית שאך נעשתה וכוס תה מהביל מול הנוף, נדמה שלא ניתן לבקש הרבה מעבר לזה. זהו טבעו של הטיול בקצ'קר - פשוט, מרהיב וקרוב.
בעונת הפריחה נראה כי הטבע כולו ניעור מתרדמת החורף הממושכת. העצים מלבלבים בירוק רענן, פרפרים רוחשים בלהקות ענק, ושלל חיפושיות צבעוניות עסוק תדיר בהזדווגות. הכפריים עומסים ריהוט וכלי עבודה על הרכב, ועולים עם עדריהם אל היאיילות, אותם כפרים עונתיים גבוהים, שבהיעדר מרעה ובשל הקור העז ננטשים בחורף ומאוכלסים רק במהלך הקיץ.
את הפריחה קשה לתאר - גם במגוון המינים העצום וגם בהיקפי הפרטים מכל צמח. מרבדים על גבי מרבדים מוצאים ממלתחת הטבע ונשפכים זה לצד זה, זה על זה, זה אל תוך זה. מרבדי לבן צהוב של פרחי קחוונים, צהוב של כרי הנוריות. שדות שלמים של סחלבים, שוחרי האדמוניות יופתעו לגלות עד כמה מבלבל השם העברי כיוון שבקצ'קר יש גם "אדמוניות" לבנות.
שושני בר מסוגים שונים פרגים, פעמוניות, צוריות בשלל גוונים יבקעו מבין הסלעים, כלנית נרקיסית תתעתע במנסים להגדירה, ועוד מאות מינים שקצרה היריעה מלהזכיר. בל נשכח את גולת הכותרת עבור רבים - הרודודנדרון. שיחים אלה, הנמצאים בין קו העצים העליון לטונדרה האלפינית, מתכסים שפעת פריחה צפופה המדיפה ריח מתוק ועז למשך מספר
שבועות בשנה. בקצ'קר כמה סוגי רודונדרון; הפונטי (סגול- ורוד), הקווקזי (לבן-ורדרד) והצהוב.
הדבש המיוצר מהרודודנדרון, אחד התוצרים שבו מתהדר האזור זה מאות שנים, נחשב למתוק במיוחד, אולם דבש המיוצר מהרודודנדרון הצהוב נחשב למסוכן, ומאז ימי קדם הוא משמש את המקומיים לצורכי הגנה. הם נהגו לכבד בו צבאות תוקפים, וכך פגעו בהם קשה ובהפתעה. עד היום הוא נקרא בטורקית דל בלי, "הדבש המשוגע". בתיאורי המסע של קסנופון ב"מסע הרבבה" במאה החמישית לפנה"ס הוא מספר על תקרובת כזו שקיבלו כוחותיו מהמקומיים. הדבש עשה בהם שמות "וכל החיילים שאכלו מהדבש איבדו את ראשם, סבלו מהקאות ומשלשולים, עד כי לא יכלו לעמוד על רגליהם. אלה שאכלו מעט התנהגו כאילו היו שתויים, בעוד אלה שאכלו הרבה התנהגו כמשוגעים ואף מתו".
המצביא הרומי פומפיוס לא קרא את זיכרונותיו של קסנופון וכתוצאה מכך איבד חלק ניכר מכוחותיו בפלישה היבשתית לפונטוס. אנו, שיודעים מראש להישמר מפני נפלאות הדבש ומוכנים לימים גשומים נשתכר רק מהיופי והחופש.

מידע מעשי
טיולים: חברות טיולים רבות מוציאות כיום טיולים מאורגנים לקצ'קר - הן במיניבוסים, הן בדולמושים (רכבים מקומיים) והן בג'יפים. כן יש טיולים רגליים בתנאי שטח.
ניתן לערוך טיול באופן עצמאי ולנוע ברכב שכור או אף בתחבורה ציבורית. ישנם כמה מתווים כלליים לטיול – טיול היקפי מטרבזון דרך מעבר ההרים אוביט אל דרום הקצ'קר, במורד נהר הצ'ורו אל הופה, ומשם דרך צפון הקצ'קר בחזרה אל טרבזון, מסלול שמתחיל מארזורום, במורד נהר הטורטום אל דרום הקצ'קר, ומשם במורד הצ'ורו אל צפונו, וניתן להסתפק בטיול קצר יותר רק בצפון הרכס.
בתי הארחה: בתי ההארחה בקצ'קר צנועים כולם. החדרים קטנים ומינימליים מבחינת האבזור, אך בדרך כלל ציוריים למראה, נקיים ולרוב מצטיינים בחביבות רבה של הבעלים והעובדים. בחלק מהמקומות (טרבזון, ארטווין, הופה( ישנם מלונות גדולים יותר, אם כי לא טובים יותר.
בתי הארחה מומלצים בעיירה איידר -: Yesll Vadisi ו Sis Hotel -בכפר אוזונגול Ensar Guest House -. ומלון .Inan -
בכפר ברהל ישנו מלון חביב (שירותים ומקלחות משותפים - הטוב שבנמצא) - Marsis Pansiyon וביאיילה אולגונלר פנסיון נוסף - שבו חימום ומקלחת ושירותים בכל חדר -
.Olgunlar Kackar Pansiyon

ממולץ
נהר הצ'ורו- (Choru) - תוחם את הרכס מרוב העברים. מנקז את כל היובלים שזורמים מהקצ'קר בכיוון דרום ובעצמו פונה צפונה, נשפך אל הים השחור תוך שהוא חוצה את הגבול לגרוזיה, ומנתק בעזרת ערוצו העצום את הקצ'קר מהרכסים המהווים את הקווקז הנמוך.
לאורכו נבנים היום כמה סכרים עצומים. שווה לראות - בקרוב ייהרס הערוץ לחלוטין.
טרבזון- (Trabzon) - כנסיית ההאגיה סופיה, הקטנה מקרובתה האיסטנבולית, אך יפה דיה). אם יש זמן לפני טיסה ניתן להעביר את הזמן ברחובות שוקקי החיים סביב כיכר טקסים )או אתא טורק( בעיר.
מנזר סומלה (Sumela) - שיבוש של השם היווני הארוך יותר "פנגיאה תאו מלס" - "הבתולה של הסלע השחור". לפי המסורת הנוצרית איקונה חשובה ביותר של מרים נעלמה מיוון, ובעקבות חיפושים ממושכים נמצאה כאן, בכניסה למערה קטנה באמצע של מצוק הסלע השחור. מאז המאה הרביעית ועד לגירוש היוונים מטורקיה בשנת 1923 התקיים כאן מנזר פעיל ורב חשיבות. כיום, לצד המיקום המרשים ביותר של המבנה התלוי בין שמיים וארץ מעל התהום, יש גם ציורי קיר מעניינים בני כמה תקופות. תחבורה אל המנזר יוצאת
באופן סדיר מהכיכר המרכזית של טרבזון וניתן גם לשכור רכב פרטי. ישנה אפשרות לעלות עם הרכב עד קו הגובה של המנזר ולהסתפק במסלול הליכה קצר וקל יחסית אליו; וישנה גם אפשרות להעפיל אליו ברגל בשביל תלול ומפותל או בדרך הרכב (הארוכה אך המתונה יותר)
אוזונגול (Ozungul) - עיירה תיירותית קטנה ומתוקה, השוכנת לגדותיו של אוזונגול - "האגם
המאורך". אוזונגול היא מקום נפלא להתרגע בו) שפע בתי הארחה ומסעדות (לצאת להליכה סביב האגם, להאכיל את הברווזים השוהים בו דרך קבע ולשתות כוס תה נוספת, אולם ניתן גם לצאת ממנה למגוון מסלולי נסיעה והליכה במידות קושי שונות ) מומלץ בכל מקרה לשכור את שירותיו של מדריך מקומי המכיר את הדרכים) אל עבר יאילת שקרסו Shekersu))
או אל עבר יאילת דמירקאפה . (Demirkape) ואגם הדגים הסמוך
עמק המשין (Hemshin) - הידוע בתושביו הנבדלים במראם החיצוני בדיאלקט שבו הם מדברים ובלבושם. גם כיום מקפידות הנשים לכרוך צעיף הארוג בשיטת איקט, שמקורו כנראה בהודו, סביב מטפחות הראש. במעלה העמק גשרים עתיקים. בהמשך הדרך מגיעים
אל העיירה צ'מליהמשין .(Chemlihemshin) זהו מקום טוב לפגוש מקומיים ולהצטייד ממזון לטיול ועד למזכרות ולמתנות הביתה. אפשר לצאת מכאן בנסיעה אל מצודת זילקלה .(Zilkakale)
איידר- (Ayder) - אחת העיירות התיירותיות בעמק המשין. במקום ישנם שפע מלונות ומסעדות, וגם חמאם נאה על מי מעיינות מינרליים חמים. ניתן לשכור רכב שטח ולהמשיך במעלה העמק אל יאילת יוקרי קוורון (Yukari Kavro) מהיאיילה ניתן לצאת למסלול הליכה
הלוך- חזור, האורך כיום אחד, אל אגם יפה בעמק קרחוני
יוסופלי - (Yusufeli) -  עיירה הבנויה על ערוץ הצ'ורו. ממש ומשמשת מרכז הצטיידות לכל תושבי הכפרים באזור. דרכים יוצאות ממנה אל תוך ההרים. תחנת מעבר חביבה.
ברהל - (Barhal) - כפר שבו כמה מקומות לינה וכנסייה גרוזינית עתיקה שהייתה למסגד הכפר. יש בה שפע מסלולי הליכה אל כפרים ציוריים ואגמים.
אולגונלר - (Olgunlar) - כפר זעיר הנמצא במעלה העמק ומהווה בסיס יציאה אל פסגת הקצ'קר עצמו (יומיים לפחות, מצריך ציוד לינה בשטח)

מאת: יותם יעקבסון. מתוך: מוסף G, גלובס.

 

 


 

 My Turkey אינו אתר מסחרי ויעודו להציג את אתריה המגוונים של טורקיה לתייר הישראלי.
(טורקיה, תורכיה, חופשה בטורקיה, קלאבים בטורקיה, איסטנבול, אנטליה, בודרום)
כל ההצעות של חברות מסחריות באתר זה הן על אחריות החברות בלבד.
כל הזכויות שמורות (C) לMy Turkey

איי-מארק אימג' סטודיו
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט
קישורים