דף הבית אודות האתר מפת האתר הוסף למועדפים שלח לחבר
קלאבים
איסטנבול
יעדי נופש
טיולים ותרמילאים
ספא ומרפא
ספורט בטורקיה
היסטוריה
טורקיה בוידאו
עסקים בטורקיה
תדמית טורקיה
חיפוש באתר
netravel

  -----------------------------------------------------

הכנס לפורום הגולשים של Myturkey

הצג שאלה לגבי קלאבים, טיולים ואטרקציות בטורקיה

ותהנה מנסיונם של גולשים אחרים שבקרו בטורקיה.

 ------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 
 

לילה באיסטנבול

איסטנבול לא להחמיץ 
איה סופיה - AYA SOFIA

מה לא נאמר עדיין על איה סופיה – הלא היא כנסיית החוכמה הקדושה? שהיא מבנה אדיר ממדים ומרשים. שהיא אבן דרך היסטורית בתולדות האדריכלות. שהבא בשעריה חש באפסותו נוכח גדולתה ועוצמתה. גם בהשוואה לבנייני הענק של המאה ה- 21 היא עדיין חזיון מופלא, כך שאפשר להבין ללב מי שראה בה לפני 14 מאות שנים את פסגת הישגיו של בן תמותה. התחושה הזו מושגת תודות לכיפה אדירת מימדים, שאינה נתמכת ע"י עמודים גלויים בחלל המרכזי של הכנסייה.

שני החידושים הארכיטקטונים העיקריים הם: האחד – תוספת כיפה למבנה מלבני. סוד בניית כיפה היה ידוע שנים רבות לפני הקמתה, אולם איה-סופיה נבנתה כגג של מבנים עגולים בלבד. לכן יצרו אנתמיוס המתמטיקאי ואיזידורוס הפיסיקאי - שבידם הפקיד יוסטיניאנוס קיסר במאה ה- 6 את תכנון המבנה - ריבוע מרכזי שעליו נבנתה הכיפה בגובה שכמותו לא ידע כדור-הארץ מעולם.

HAGIA SOPHIA2השני – מציאת פתרון לשטח שנותר משני עברי הכיפה ולחיזוקה. הם בנו שני חצאי כיפות כתמיכה לכיפה המרכזית. גובהה של הכיפה המרכזית הוא 55 מ'. כשאתה עומד במרכז האולם ונושא ראשך כלפי מעלה נדמה שלפניך חלל אינסופי... 107 עמודים הוקמו בצדי החלל הגדול שבקומת הכניסה ובקומת הגלריה על מנת לתמוך את משקל הכיפה. העמודים עשויים שיש יקר שהובא מכל רחבי האימפריה.


כיפת הכנסייה והקירות היו מעוטרים בפסיפסים שראשיתם בימי יוסטיניאנוס. הביזנטים הוסיפו פסיפסים, שרובם נהרסו ע"י הכובשים המוסלמים. בין הנותרים אפשר לזהות דמויות של קיסרים ביזאנטיים לצד הקדושים. ביציע העליון נראים ישו, הקיסרית זואי ובעלה השלישי. סיפור חייה של הקיסרית זואי, שלושת בעליה ומאהבה (1028 – 1050) - יכול להפוך בקלות לרב-מכר או ללהיט היסטרי בדמות טלנובלה רבת פרקים.


לאחד העמודים בקומת הכניסה של איה סופיה יוחסו סגולות מרפא. טוענים שהקיסר נהג להשעין ראשו על עמוד זה כשסבל מיחושים בראש – והחלים מייד. מסיבה זו, מזדנב תור ארוך של מאמינים וסקרנים ע"י עמוד כלשהו. בצידו השני של העמוד נפער חור. כאשר מכניסים לתוכו את הבוהן (ואותה בלבד) ומסובבים אותה סיבוב מלא – אפשר להביע משאלה. אם המשאלה לא התגשמה – סימן הוא שפעולת סיבוב הבוהן לא היתה מושלמת....
שעות פתיחה: 09:30 עד 17:00. סגור: יום ב'. כניסה בתשלום.

אבי בן בסט, מתוך אתר מגלים

 

 


 

 My Turkey אינו אתר מסחרי ויעודו להציג את אתריה המגוונים של טורקיה לתייר הישראלי.
(טורקיה, תורכיה, חופשה בטורקיה, קלאבים בטורקיה, איסטנבול, אנטליה, בודרום)
כל ההצעות של חברות מסחריות באתר זה הן על אחריות החברות בלבד.
כל הזכויות שמורות (C) לMy Turkey

איי-מארק אימג' סטודיו
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט
קישורים