דף הבית אודות האתר מפת האתר הוסף למועדפים שלח לחבר
קלאבים
איסטנבול
יעדי נופש
טיולים ותרמילאים
ספא ומרפא
ספורט בטורקיה
היסטוריה
טורקיה בוידאו
עסקים בטורקיה
תדמית טורקיה
חיפוש באתר
netravel

  -----------------------------------------------------

הכנס לפורום הגולשים של Myturkey

הצג שאלה לגבי קלאבים, טיולים ואטרקציות בטורקיה

ותהנה מנסיונם של גולשים אחרים שבקרו בטורקיה.

 ------------------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 
 

עתיק

טיולים ותרמילאים 
מארש טורקי

טורקיה מציעה אין-סוף אפשרויות נופש: כפרי נופש מענגים, חופי בטן-גב, שווקים שוקקים עם היצע מסחרר, מוזיאונים המאחסנים שכיות חמדה נדירות, אתרים ארכיאולוגיים מרתקים. יש בה מגוון אדיר של נופים חלומיים – מהרי הטורוס הגולשים אל הים התיכון דרך חמוקי הסלע של קפדוקיה ועד יערות העד על מורדות הקצ'קר. ועוד לא הזכרנו את שדות החיטה באזור חרן או את פסגותיו המושלגות של הר אררט. גם מי שהיה בטורקיה יותר מפעם אחת ישוב ויגלה בה פינות חמד חדשות. מתוך העושר העצום הזה, בחרנו עשרה אתרים מרתקים, שלא כדאי להחמיץ.

איסטנבול: המסגד המפואר מכולם
סולימנייה, המסגד המפואר ביותר בטורקיה, ניצב במרומי גבעה החולשת על מפרץ קרן הזהב. מחצר סגורה, ששוליה מוקפים עמודים, נכנסים אל מבנה מקורה העשוי כאשכול של כיפות וחצאי כיפות, ומינרטים אציליים תוחמים את פינותיו. בתוך המסגד העיניים נמשכות מיד למיח'ראב, גומחת התפילה הפונה למכה, שעיטוריו רבים, ולעמודי האבן הגדולים שהובאו מבעל בק, מאלכסנדריה ומארמונות ביזנטיים בעיר. את המסגד בנה במאה ה-16 סולימן המפואר, והוא פרי תכנונו של סינאן מימאר פאשה, גדול הארכיטקטים העות'מנים. מתחם המסגד כולל מבנים ששימשו אכסניה לעולי רגל, בית חולים, בית תמחוי ומדרסה, וכן בית קברות מלכותי, שבו קבורים סולימן ואשתו האהובה והאכזרית האסקי, המוכרת כרוקסלאנה, שגרמה לו להוציא להורג את בנו באשמת בגידה. המסגד בנוי כך שהמשתחווה לעבר מכה ישתחווה בה בעת גם לקברים שמעבר לקיר.

בודרום: המסורת נשמרת
בשנים האחרונות הפכה בודרום למרכז קיט אדיר, ובחופיה המפורצים הולכים ומתרבים בתי המלון, אבל עדיין אפשר למצוא בה, ובכפרים הסמוכים אליה, חיים אותנטיים: אנשים בלבוש מסורתי, תנורי בישול מעשנים בחצרות, בעלי מלאכה העוסקים בהכנת סירופ ענבים, צביעת צמר בדוודים ענקיים ועוד.
שם העיר הוא שיבוש עות'מני של סנט פטרוס (ביוונית פטרומה), כשמו של הנמל המבוצר שנבנה על-ידי אבירי מסדר יוחנן הקדוש. המבצר, המשמש היום כמוזיאון ימי עם מוצגים מרשימים של ספינות טרופות, חולש על הנמל. מהעיר היוונית הקדומה נותר מעט מאוד: תיאטרון קדום, שרידי חומות ושערים. עיקר פרסומה בא לה מהמלך מאוזלוס, שחי במחצית השנייה של המאה הרביעית לפני הספירה. הוא הקים לעצמו אחוזת קבר כה גדולה ומפוארת, עד כי כל מבנה קבר מפואר קרוי מאז על שמו - מוזוליאום.

חבל קפדוקיה: החיים בחגווי הסלע
חבל קפדוקיה משתרע בלב הרמה האנטולית, והוא תחום בהרי געש רדומים שפסגותיהם המושלגות נשקפות למרחוק. הרי הגעש האלה השפיעו על צורת האזור, שכוסה בשכבה עבה של אפר וטוף וולקני. הבלייה של שכבת הטוף יצרה תצורות סלע מופלאות - עמודי סלע זקורים המכונים בעברית עלמות, אך גם חסרי דמיון יכולים לראות בהם סממן של גבריות מבורכת. כל אלה השפיעו גם על החיים האנושיים במקום. מימי קדם חיו כאן כפריים במערות שחצבו בטוף הרך. בעתות משבר הם הסתתרו בערים תת-קרקעיות שנחצבו בעומק האדמה או במצודות שנתלו על ראשי עמודי הסלע; בעתות שלום הם עבדו, כאז כן היום, את השדות הפזורים בעמקים. האזור הנידח והמבותר הזה משך אליו מימי ראשית הנצרות נזירים ומתבודדים. עם המהפך הגדול במעמדה של הדת הנוצרית והפיכתה לרשמית, בראשית המאה הרביעית לספירה, הפכה קפדוקיה למרכז נזירי עצום. שרידי המנזרים והכנסיות החצובים בסלע, שהשתמרו בהם ציורי קיר נפלאים, מהווים את גולת הכותרת של האמנות הביזנטית. בלב קפדוקיה נחבא עמק גורמה, התחום בעמודי סלע מופלאים ורבי עוצמה, המהווים תמצית של כלל נופי האזור.

מרדין: בתי מידות וסמטאות ציוריות
העיר מרדין (Mardin), הבנויה במדרון תלול החולש על מישורי צפון מסופוטמיה וסוריה, היא בעלת צביון ערבי מובהק. היא בנויה למרגלות מצודה גדולה, המשמשת כיום כמחנה צבאי. במאה ה-11 נפלה העיר בידי הסלג'וקים, שעלו מערבות מרכז אסיה והביסו את ביזנטיון, אירוע שבעקבותיו נחתם צביונה המוסלמי של העיר ושל אסיה הקטנה כולה. מאז נבנו בה בתי מידות מפוארים, שחזיתות האבן שלהם מעוטרות בגילופים מעודנים, מסגדים שמעליהם מתנוססים מינרטים מחוטבים, מדרסות מפוארות (המרשימה ביותר היא זו הקרויה סולטן עיסא) ועוד. לאחרונה שוקמו כמה בתי מידות קדומים והוסבו לבתי מלון, המציעים תנאים משובחים בסביבה ציורית להפליא. את מסתריה של העיר אפשר לגלות רק בהליכה רגלית דרך מבוך עצום של סמטאות מתפתלות. כשמהלכים בהן אפשר להתרשם מחיי היומיום, ממראות השווקים ומהווי הצ'אי חאנה – בתי התה, שעד למהפכה של אתא טורק שתו בהם רק קפה.
לצד האוכלוסייה המוסלמית חי כאן מיעוט נוצרי, המשתייך לפלג הסורי אורתודוכסי הנרדף. בני הפלג הזה משתמשים עד היום בארמית כשפת הקודש, וספרי התפילה שלהם כתובים בכתב המזכיר מאוד עברית עתיקה. במנזר דיר זעפרן הסמוך לעיר תגלו פרט ארכיטקטוני מרתק – תקרת אבן הבנויה ללא תמיכת עמודים. בכל מקרה, אל תחמיצו את השקיעה מעל העיר העתיקה ואת מראה האורות הנדלקים במישורים של צפון סוריה.

אפסוס: שמורה היטב
אפסוס, הנמצאת בקצה המערבי של אסיה הקטנה, היא העיר הקלאסית השמורה ביותר במזרח הים התיכון ואחד האתרים הרומיים המרשימים ביותר. מקדש דיאנה נחשב בשעתו לאחד משבעת פלאי העולם הקדום, אלא שבמרוצת הדורות הוא חרב, ולמעט המסד ושברי עמודים המרמזים על גודלו ועל הדרו לא נותר ממנו דבר.
המשוטטים בין חורבות העיר יכולים להתרשם מרחובות רומיים מרוצפים, מווילות פרטיות מעוטרות בפסיפסים מרהיבים, שדרות עמודים, תיאטרון גדול, כיכרות שוק, מקדשים, אולמות התכנסות, מזרקות ובתי מרחץ, ואף ממבנה ספרייה, שהיה אחד המבנים המפוארים ביותר בעיר. על-פי האמונה, בכנסיית יוחנן הקדוש, הניצבת בראש גבעה, כתב יוחנן, תלמידו של ישו, את הבשורה, וכאן גם מת.

ארמון איסאק פשה: הטאג' הטורקי
לא רחוק מהר אררט, מזרחית לבקעה הרחבה שבה שוכנת העיירה הכורדית דואוביאזיט (Dogubeyazit), ניצב ארמון איסאק פשה, המכונה לעתים הטאג' של טורקיה. הארמון נבנה בשנת 1800 בפקודת איסאק פשה, שליט האזור בתקופה העות'מנית. את הונו הוא עשה מגביית מס משיירות הסחר שעברו בנתיב הקדום המקיף את האררט מדרום, למרגלות ארמונו. הוא השקיע ממון רב בארמון, והתוצאה ניכרת לעין גם היום. הארמון נבנה מאבן משובחת, חלונותיו היו עשויים זכוכית צבעונית, ואחדות מדלתותיו צופו זהב. נשקפים ממנו נופים מרהיבים על שיני הסלע מעליו ועל הבקעה הפרוסה מתחתיו, ששוליה נעלמים באובך או בצבעי השקיעה. ממש כמו הנוף שבחוץ, גם פנים הארמון מעורר השראה. על אף שכל מה שאפשר היה לגזול נגזל, והיום נותרו רק קירות האבן, המראה עדיין מרשים ביותר.

אני: הזמן קפא מלכת
עד לפני שנים אחדות הביקור באני (Ani), בירתה הקדומה של הממלכה הארמנית, היה אסור בתכלית. היום אפשר לבקר פה, וזהו אתר מומלץ ומעורר השראה. בני שושלת המלוכה הארמנית, שראתה עצמה נצר לבית דוד, הקימו את בירתם כאן מטעמים אסטרטגיים ומטעמי מסחר. במהלך המאה העשירית לספירה ידעה העיר שיא, והוקמו בה מבני פאר וכנסיות לרוב. העיר המשיכה לשגשג תחת שלטון הסלג'וקים, אך בעקבות ההרס שזרע בה טימור לנג בסוף המאה ה-14 היא נותרה חרבה. העובר דרך חומותיה הפרוצות ירגיש כאילו הזמן קפא בה. על-פני רמה בזלתית - התחומה בצדה הרחב בחומות, ובצדדיה האחרים על-ידי ערוצי נחלים - פזורים מבנים חרבים לרוב. אלה הם בעיקר מבנים דתיים – כנסיות וגם מסגד אחד. קשה לא להתפעל מאיכות הבנייה ומיפי הגימור של תבליטי האבן ושל ציורי הקיר המועטים שהשתמרו. מבט אל תחתית ערוצו של הנחל המזרחי יחשוף גשר עתיק שחרב. לו היה נותר שלם, ולו היחסים בין טורקיה לארמניה היו שונים, אפשר היה לעבור בו את הגבול.

הר נמרוד: פסלי ענק מול השקיעה
כשהשמש מגיחה מעל קו האופק במזרח, או עומדת להיעלם בפאתי מערב והעולם נצבע בנוגה זהוב, בשעה שבה נראה כאילו השמימיות והארציות נפגשים, לא קשה להבין מדוע בחר אנטיוכוס להנציח את עצמו דווקא כאן. אנטיוכוס היה מלכה של קומגנה, ממלכה עצמאית קטנה שנטלה לעצמה מאפיינים משתי האימפריות הגדולות, פרס ויוון. בשטחה נוצר עירוב מרתק, שהגיע לשיא ביטויו האמנותי במונומנט שבהר נמרוד המערבי (Namrut).
על הפסגה הנישאת הקים אנטיוכוס את קברו, תל אבנים עצום שגובהו חמישים מטרים (בעבר התנשא לגובה כפול כמעט). למרגלותיו, על שתי טרסות, ניצבו פסלי אבן עצומים, בהם דמותו של המלך במצנפת מלוכה פרסית ואלים רומיים שונים. בקצות הטרסות עמדו פסלי אריות ועיטים, סמלי שלטון יציב וחזק. במהלך השנים נפגעו הפסלים, וראשיהם הענקיים מתגוללים למרגלות דמויות האבן חסרות הראש, שצופות זה אלפיים שנה בשקיעות ובזריחות רבות ההוד.

השוק של איזמיר: תכשיטים, רקמות ותבלינים
איזמיר, העיר השלישית בגודלה בטורקיה, בנויה סביב הנמל החשוב ביותר של המדינה בים האגאי. שרידיה של העיר הקדומה, שנקראה סמירנה, אינם משתווים לשרידים ארכיאולוגיים אחרים בטורקיה, אבל השוק הגדול של איזמיר הוא מקום שראוי לפקוד אותו. במבוך עצום של סמטאות פתוחות ומקורות אפשר למצוא הכול מכול: כלי זכוכית וחרסינה, בגדים ותכשיטים, רקמות ומלאכות יד, גילופי עץ וריקועי נחושת, וגם דוכנים עמוסים בירקות, בפירות ובתבלינים. בקרבת השוק נמצאת כיכר ציורית הבנויה סביב מגדל השעון שהקים עבד אל-חמיד השני, הסולטן שהקים בארץ את מגדלי השעון ביפו, בעכו, בצפת ובחיפה ואת מגדל השעון שנהרס בשער יפו בירושלים.

חרן ואורפה: מולדתו של אברהם אבינו
בצפון המדבר הסורי, כיום בשטחה המדיני של טורקיה, נמצא לפי המסורת כור מחצבתו של אברהם אבינו. החומות העתיקות החרבות הסוגרות על הכפר חרן (Harran) מציתות את הדמיון. רבים מבתי המגורים בנויים מבוץ בצורת חרוט. בפאתי הכפר יש חורבות של מסגד עצום, אחד המסגדים הקדומים בעולם, שהוקם במאה השמינית לספירה על-ידי מרואן האומאי. כארבעים קילומטר מצפון לחרן נמצאת העיר אורפה (Urfa). שני עמודי אבן עצומים, שריד יחיד למקדש רומי גדול שהיה כאן בעבר, ניצבים בתחומי חומות מסיביות המוקפות חפיר. מעיין הנובע למרגלות המצודה נחשב למקודש למוסלמים, ובמימיו הנאגרים אל בריכה גדולה שוחים קרפיונים קדושים ומדושני עונג משפע המזון שמשליכים להם עולי הרגל. המתחם כולו מוקף גן פורח שבו פזורים מקאמים רבים – קברי שיח'ים ומבנים המציינים מקומות הקשורים בחייו של אברהם. בשבילים המקשרים בין המבנים פוסעים בנחת עולי רגל. זוהי הזדמנות נדירה עבורנו, הישראלים, לראות מתחם מוסלמי מקודש ולספוג את אווירתו המיוחדת. 
 

מאת: יותם יעקבסון, מתוך: מוסף G גלובס.

 

 


 

 My Turkey אינו אתר מסחרי ויעודו להציג את אתריה המגוונים של טורקיה לתייר הישראלי.
(טורקיה, תורכיה, חופשה בטורקיה, קלאבים בטורקיה, איסטנבול, אנטליה, בודרום)
כל ההצעות של חברות מסחריות באתר זה הן על אחריות החברות בלבד.
כל הזכויות שמורות (C) לMy Turkey

איי-מארק אימג' סטודיו
אפסייט - בניית אתרים | קידום אתרים בניית אתרים אפסייט
קישורים